Serce dla czworonoga

Szkolna akcja zbiórki darów dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

W roku szkolnym 2018-2019 po raz kolejny miała miejsce dobroczynna akcja zbiórki darów dla lokalnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Iławie. Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami dostarczali od 15 września do 20 października br. do świetlicy szkolnej SP nr 3 w Iławie dary w postaci: karma sucha i w puszkach dla psów i kotów, legowiska, koce, poduszki, obroże, miski oraz środki do pielęgnacji czworonożnych pupili.

Celem akcji było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na los bezdomnych zwierząt, nauka odpowiedzialności, empatii oraz propagowanie właściwych postaw społecznych.

W obecnym roku szkolnym akcja zakończyła się zajęciami o charakterze edukacyjno wychowawczym, w formie prezentacji multimedialnej, przeprowadzonymi przez opiekunów Schroniska – p. Edytę Portjanko oraz p. Ewę Imbiorską. Wraz z czworonożnym pupilem – buldogiem francuskim Buba, pani Ewa zaprezentowała dzieciom formy zabawy z psem, ale również zasady właściwej postawy człowieka w chwili zagrożenia życia, w chwili ataku agresywnego psa. Przy udziale psa po ukończonej tresurze dzieci w bezpiecznych warunkach chętnie uczyły się właściwych zachowań, postaw.  Z zaciekawieniem oglądały prezentację i słuchały uwag opiekunki psa. Zdjęcia z interwencji w sprawach dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt Inspektoratu do Spraw Ochrony Zwierząt utwierdziły młodych słuchaczy w przekonaniu, jak niewłaściwą postawą jest bierność i obojętność  człowieka wobec nieludzkiego, niehumanitarnego traktowania zwierząt. W trakcie prezentacji uczniowie mieli możliwość zadawania pytań oraz w nieskrępowany sposób dzielili się również swoimi obserwacjami i doświadczeniami. Dzieci dowiedziały się o istnieniu i prewencyjnej działalności Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals na terenie Gminy Iława i poza jej obwodem. Poznały formę pracy wolontaryjnej, zadania oraz misję potocznie zwanych „Animalsów”. Inspektorem OTOZ Animals  - jest p. Ania Melka -wychowawczyni w świetlicy szkolnej, która chętnie opowiadała o swoich doświadczeniach i współpracy ze schroniskiem.   

Z pewnością niezwykle cenne uwagi oraz audiowizualna prezentacja wzbudziły zainteresowanie młodych słuchaczy a co najważniejsze - nakłoniły do refleksji. Pamiętajmy i stosujmy się do słów, że „miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt”, a świat wokół nas będzie piękniejszy!

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły, którzy otworzyli serca na los czworonożnych przyjaciół i wsparli naszą akcję.  W szczególności dziękujemy rodzicom i dzieciom klasy IIIa oraz wychowawcom – p. Magdalenie Szczuce i p. Ewelinie Budniewskiej-Treder - za największe zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie zbiórki. Więcej zdjęć

 

                                                                                                                                                                            Justyna Klimek